Olej jojoba jest jednym z najlepszych kosmetyków naturalnych i ekologicznych, które otrzymuje się ze składników pochodzenia roślinnego lub mineralnego. W skład biokosmetyków wchodzą przede wszystkim ekstrakty ziołowe i olejki eteryczne. Nie zawierają składników pochodzenia zwierzęcego, ani nie są testowane na zwierzętach. Nie zakłócają a pobudzają i wspomagają skórę w jej naturalnych procesach fizjologicznych, dlatego cieszą się powodzeniem. Poza tym są skuteczne  i uniwersalne. 

Jak pozyskuje się olej Jojoba?

Olej Jojoba jest pochodzenia naturalnego. Produkuje się go z najwyższej jakości nasion krzewu nazywanego Simondsja kalifornijska, który rośnie na terenach południowo – zachodniej Ameryki Północnej. Obecnie uprawia się go w Afryce, Ameryce Południowej. Są to wieloletnie krzewy owocujące przez okres 100 lub nawet 200 lat, które doskonale znoszą suszę, gdyż ich korzenie sięgają głębokości 15 metrów. Osiągają wysokość 3 metrów. Roślina nie prezentuje się zbyt efektownie. Najważniejszą jej częścią są owalne owoce z nasionami. Olej Jojoba pozyskuje się poprzez tłoczenie nasion znajdujących się w owocach rośliny. Zawierają one od 50 do 60% wosku, który w temperaturze pokojowej ma płynną konsystencję. W niskich temperaturach zwykle zastyga.

Na plantacjach dla dalszego procesu przetwarzania zbiera się tylko najświeższe nasiona. Żniwa odbywają się od września do października. W tym czasie nasiona poddaje się procesowi czyszczenia, suszenia i tłoczy się na zimno z nich olej, co gwarantuje zachowanie wszystkich cennych właściwości. Czysty produkt uzyskuje się po przeprowadzeniu procesu sprasowania nasion, odwirowania pozyskanego oleju i jego przefiltrowaniu bez interwencji chemicznej. Jest on koszerny, wegański oraz zgodny z wymaganiami Halal, czyli wytwarzania produktu zgodnie z normami prawa islamskiego, co dotyczy kultury muzułmańskiej. Olej Jojoba ma formę całkowicie bezwonną i bezbarwną. 

Olej jojoba

Jakie właściwości posiada olej Jojoba?

Olej Jojoba jest naturalnym kosmetykiem, który ma wiele zalet, stąd jego wielka popularność. Ze względu na to, wzmacnia działanie innych tego rodzaju produktów, przedłużając termin ich ważności, dlatego wykorzystuje się go do produkcji kosmetyków. Olej Jojoba wykorzystywany jest jako surowiec kosmetyczny, ponieważ nawilża skórę nie przetłuszczając jej jednocześnie, chroni przed wpływem czynników szkodliwych, zatrzymuje rozwój bakterii, posiada właściwości oczyszczające i nie podrażnia skóry. Jest produktem całkowicie naturalnym i tłoczonym na zimno, co gwarantuje zachowanie wszystkich jego cennych właściwości. Zawiera kwasy omega 9, witaminę E, fitosterole i wiele innych składników.

Posiada certyfikat COSMOS o zasięgu globalnym, funkcjonujący od 2010 roku. Daje on gwarancję naturalności produktu, jego pochodzenia oryginalnego i organicznego. Certyfikat ocenia także wpływ produktów na środowisko naturalne, a także EU i NOP Organic – amerykański znak ekologiczny, który wdraża, nadzoruje produkcję, handel i oznakowanie produktów naturalnych. 

Gdzie znajduje zastosowanie olej Jojoba?

Naturalny kosmetyk, jakim jest olej Jojoba, doskonale sprawdzi się przy pielęgnacji skóry, szczególnie trądzikowej i przy problemach z łupieżem. Można go stosować na skórę z łuszczycą, czy AZS, czyli Atopowym Zapaleniem Skóry, a także na wstępnym etapie oczyszczania skóry w demakijażu. 

Jakie produkty produkuje się na bazie oleju Jojoba?

Na bazie oleju Jojoba uzyskuje się inne produkty, które zachowują wszystkie właściwości tego naturalnego kosmetyku. Są to:

  • Masło Jojoba, które ma doskonałą konsystencję, właściwości emulgujące i stabilizujące, dzięki zachowaniu wszystkich zdrowotnych zalet oleju Jojoba.
  • Masło Jojoba na bazie skwalenu jest naturalnym, stabilnym, a także czystym produktem. Ma półprzezroczystą barwę dodatkowo z efektem połysku. W skład produktu wchodzi olej Jojoba oraz skwalen z oliwek. Nie zawiera żadnych konserwantów i przeciwutleniaczy. Jego korzystne działanie na skórę związane jest z wysokim stężeniem oleju Jojoba, skwalenu, naturalnych tokoferoli, steroli i estrów. Pakowany jest w opakowania pochodzące z upcyklingu. 
  • Wosk Jojoba jest naturalnym i wegańskim kosmetykiem, który ma postać białych pereł. Może być alternatywą dla wosków mineralnych, na przykład parafiny, wosku pszczelego i wosku syntetycznego. Umożliwia utrzymanie właściwego nawilżenia skóry. 
  • Peeling Jojoba to naturalnie zmielone nasiona Jojoba, które są pozostałością po ekstrakcji oleju. Jest naturalnym kosmetykiem. Im większą średnicę mają cząstki peelingu, tym intensywniej działa on na skórę.