W dzisiejszych czasach poziom medycyny estetycznej jest już naprawdę wysoki. Co roku słyszy się o nowych rozwiązaniach mogących nie tylko poprawić nasz wygląd, ale też zadbać o zdrowie naszej skóry. Jednakże mimo wprowadzanych innowacji swój prym w tej dziedzinie wiedzie kwas hialuronowy i wykonywane dzięki niemu zabiegi. Dlatego też przyjrzymy się dzisiaj temu składnikowi i sprawdzimy, kto może z niego skorzystać, w jaki sposób i czy na pewno jest on bezpieczny dla naszej skóry. 

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to polisacharyd, który występuje naturalnie w skórze właściwej praktycznie wszystkich organizmów żywych, w tym również człowieka. Ma on zdolność przyłączania cząsteczek wody w skórze, jednak proces ten z wiekiem staje się coraz słabszy, przez co dobrym rozwiązaniem jest uzupełnianie go dzięki zabiegom medycyny estetycznej. 

Jak działa kwas hialuronowy?

 Substancja ta odpowiada ta przede wszystkim za odpowiednie nawilżenie skóry, ale to nie wszystko. Naturalnie występujący kwas hialuronowy dzięki swoim właściwościom przyczynia się również do 

 • prawidłowego wytwarzania kolagenu, 
 • lepszego wchłaniania kosmetyków, 
 • odbudowy i ochrony bariery hydrolipidowej
 • Jędrnej i sprężystej skóry na całym ciele

Nic więc dziwnego, że jego brak prowadzi do pojawienia się zmarszczek, deformacji skóry, nadmiernego wysuszania i pozbawienia cery blasku. Dlatego też wiele osób tak chętnie chce uzupełniać braku kwasu hialuronowego. 

Jakie zabiegi wykonuje się z użyciem kwasu?

Kwas hialuronowy jest tak uniwersalnym składnikiem, że pojawia się praktycznie w każdym kosmetyku, a co za tym idzie, można z nim wykonywać naprawdę różnorakie zabiegi. Do jednych z najpopularniejszych można zaliczyć:

 • Usuwanie zmarszczek
 • Powiększanie ust
 • Wypełnianie (wolumetria) policzków, żuchwy, bioder, pośladków itp. 
 • Odbudowa zmian pourazowych 
 • Modelowanie skroni i łuku brwiowego za pomocą nici hialuronowych

Wszystkie te zabiegi mają na celu nie tylko nawilżenie i ujędrnienie odpowiednich partii skóry, ale jak widać kwas hialuronowy może także skutecznie zmienić ich kształt. Dlatego też największą popularnością cieszy się korekcja nosa, zwłaszcza we Wrocławiu. Na Dolnym Śląsku pracują najlepsi specjaliści w tej dziedzinie, a efekty i zadowolenie, jakim chwalą się Wrocławianie, skłania coraz więcej osób do wykonania tego zabiegu, gdyż jest to idealna alternatywa do inwazyjnej operacji nosa. 

Kto może skorzystać z takich zabiegów? 

Nie ma konkretnych wytycznych w tym temacie. Z zabiegów korzystają już zarówno 20-latki, jak i osoby po 40 roku życia. Jednak w drugim przypadku są one dużo bardziej polecane, ze względu na fakt, iż w tym czasie skóra przestaje już produkować odpowiednie ilości kwasu hialuronowego i twarz zmienia się w naprawdę zawrotnym tempie. 

Warto jednak pamiętać, by nie poddawać się tym zabiegom zbyt szybko, gdyż pożądane efekty utrzymują się zaledwie rok, a gdy znikają twarz, może deformować się znacznie bardziej i powtarzanie zabiegów będzie już koniecznością. 

strzykawka

Czy zabiegi są bezpieczne?

Jako że kwas hialuronowy istnieje naturalnie w naszej skórze, to zabiegi z jego użyciem są jak najbardziej bezpieczne i nie powodują alergii. Czasem po zabiegach może wystąpić zaczerwienienie, opuchlizna, siniaki czy ból, ale są to naturalne dolegliwości i ustępują zazwyczaj po tygodniu. 

Jakie są przeciwwskazania?

Bezpieczność zabiegów nie oznacza jednak, że nie ma konkretnych przeszkód, przy których nie mogą zostać one wykonane. Zaliczają się do nich:

 • Ciąża i okres karmienia piersią
 • Zażywanie leków przeciwkrzepliwych
 • Stany zapalne skóry (silny trądzik, opryszczka itp.)
 • Cukrzyca
 • Nadczynność tarczycy 
 • Choroba nowotworowa

Dodatkowo przed wykonaniem danego zabiegu lekarz medycyny estetycznej powinien dokonać wywiadu z pacjentem, podczas którego może się zdarzyć, że również nie będzie się on mógł podjąć zabiegu z innych przyczyn niż powyższe. Dlatego warto przedyskutować ze specjalistą całą historię leczenia, by ryzyko komplikacji zabiegów było znikome. 

Podsumowanie 

Można więc zauważyć, że zastosowanie kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej jest naprawdę bardzo duże. Nic więc dziwnego, że z tej możliwości korzysta naprawdę sporo osób, zwłaszcza tym którzy mimo wieku chcą cieszyć się jędrną, nawilżoną, gładką i wymodelowaną skórą na całym ciele.