Wiele osób – zarówno kobiet, jak i mężczyzn – zaczyna z wiekiem martwić się problemem pogłębiających się zmarszczek, zwłaszcza tych na twarzy. Ich powstawanie jest skutkiem procesów zachodzących w sposób naturalny w ludzkiej skórze, ale jest uzależnione również od trybu życia, predyspozycji konkretnej osoby, genów, a nawet diety. Pewnym sprawom nie da się zupełnie zapobiec – można jednak skutecznie spowalniać procesy starzenia się skóry lub minimalizować ich efekty.
Kiedy wygładzamy zmarszczki
Zmarszczki są efektem naturalnych procesów – pod wpływem grawitacji, po latach intensywnej pracy, mięśnie mimiczne pracy zaczynają się osuwać. Spada również poziom substancji odpowiedzialnych za sprężystość skóry i jej odpowiednie nawilżenie, oraz możliwości regeneracji skóry. Można temu zapobiegać, dbając o dostarczanie organizmu witamin i mikroelementów, które mają korzystny wpływ na naszą cerę. Ogromne znaczenie mają między innymi witaminy A i E, a także witamina C – mają one działanie antyoksydacyjne. Oznacza to, że zapobiegają procesom utleniania komórek, czyli zapobiegają ich starzeniu się. Witaminy te są między innymi w żółtych i czerwonych owocach, szczególnie w marchwi i cytrusach.
Inna substancja mająca wpływ na prawidłowe napięcie skóry to kwas hialuronowy. Odpowiada on za odpowiednie nawilżenie głębokich warstw skóry, co sprawia, że skóra jest napięta i ujędrniona. Z wiekiem ubywa go i między aktywnymi mięśniami odpowiadającymi za mimikę twarzy pojawiają się przerwy, powodujące wrażenie „opadania” skóry i mięśni twarzy. Zaburza to owal i dodaje twarzy wieku. Wstrzyknięcie odpowiednich dawek kwasu hialuronowego w powstałe przerwy wypełnia je, co odpowiada za wygładzanie zmarszczek Wrocław, korekcję kształtu twarzy i przywrócenie jej odmłodzonego wyglądu.
Botoks a kwas hialuronowy
Wygładzanie zmarszczek można przeprowadzić również przy wykorzystaniu botoksu. W przeciwieństwie do kwasu hialuronowego nie tylko wypełnia on przestrzeń w skórze, niwelując efekty jej opadania, botoks czasowo likwiduje także przyczynę powstawania zmarszczek, jaką jest nadmierna aktywność mięśni mimicznych twarzy. Toksyna botulinowa zawarta w botoksie poraża włókna nerwowe, przewodzące impulsy, tak że mięśnie nie są tak aktywne. Bardzo istotne jest podanie odpowiedniej ilości substancji, by uniknąć wrażenia maski na twarzy, kiedy żaden mięsień się nie porusza.
Wstrzyknięcie obu substancji – botoksu lub kwasu hialuronowego – zapewnia doskonałe efekty przez pewien czas. Po upływie kilku miesięcy kwas hialuronowy zostaje wchłonięty lub rozłożony, a w przypadku botoksu odbudowują się włókna nerwowe i przyczyna powstawania zmarszczek znowu może działać. Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie można po prostu powtórzyć zabieg.