Taping nerwowo-mięśniowy (Neuromuscular Taping – Kinesiotape) jest innowacyjną i skuteczną metodą tapingu, stosowaną z powodzeniem i dużą akceptacją przez wszystkie międzynarodowe społeczności medyczne. Jego nazwa pochodzi od słowa Kinesiology, które oznacza ruch, oraz od angielskiego słowa „tape” oznaczającego taśmę.

Niedługo po tym jak powstała, ta innowacyjna technika tapingu szybko zdobyła zaufanie fizjoterapeutów ze względu na swoją wielką przydatność i błyskawicznie szybko stała się popularna w praktyce klinicznej specjalistów w dziedzinie rehabilitacji.

Kinesiotaping w znakomity sposób optymalizuje proces regeneracji urazów w całym ciele. Taping nerwowo-mięśniowy to idealne rozwiązanie dla sportowców, zwłaszcza tych zawodowych, którzy wymagają szybkiego i skutecznego powrotu do zdrowia po przebytych urazach.

Jak działa Kinesiotaping?

Kinesiotaping polega na nałożeniu na skórę pacjenta zestawu taśm samoprzylepnych. Taśmy rehabilitacyjne nie zawierają żadnych leków czy innych podobnych substancji znieczulających, a ich działanie jest czysto fizyczne.

Taśmy do kinesiotapingu, w przeciwieństwie do tradycyjnych bandaży, są elastyczne. Kiedy mięsień ulega zapaleniu, obrzękowi lub skurczeniu z powodu zmęczenia lub innych czynników, przestrzeń między skórą a mięśniem zostaje ściśnięta, co powoduje ograniczenie przepływu krwi i limfy.

Ucisk ten oddziałuje na nocyceptory (receptory bólu) znajdujące się pod skórą, więc kiedy są one pobudzane, wysyłają sygnał do mózgu i w ten sposób osoba odczuwa ból.

Podczas założenia taśmy rehabilitacyjnej dochodzi do uniesienia skóry, co zwiększa przestrzeń międzypowięziową, a pacjent odczuwa szybką i skuteczną ulgę w bólu. Dzięki kinesiotappingowi wspomagamy układ limfatyczny w usuwaniu produktów przemiany materii.

Taśmy mogą pozostawać na skórze do 7 dni, dzięki czemu w tym czasie wywierają efekt terapeutyczny, wykorzystując każdy najdrobniejszy ruch ciała. Leczenie przy użyciu tej nowoczesnej metody trwa więc nie mniej, nie więcej jak 24 godziny na dobę. 

taśmy na kolanie

Taśmy mają taką samą grubość jak naskórek, są wykonane w 100% z bawełny, dzięki czemu zapewniają komfort i oddychalność. Klej jest bardzo lekki, miękki i hipoalergiczny, a także nie zawiera lateksu. Pacjent może bez problemu brać prysznic z taśmami i wykonywać wszystkie codzienne czynności z założonym opatrunkiem, na dodatek może pozwolić sobie na optymalne ruchy w obszarze objętym chorobą czy kontuzją.

Efekty stosowania taśm neuromięśniowych 

Korzyści zdrowotne przypisywane tapingowi nerwowo-mięśniowemu to przede wszystkim: 

 • umiejętność reedukacji układu nerwowo-mięśniowego i perceptywnego,
 • poprawa postawy pacjenta dzięki informacjom sensoryczno-motorycznym, których dostarczają taśmy,
 • ułatwienie drenażu limfatycznego.
 • zmniejszenie bólu,
 • przyspieszenie procesu naprawy urazów, umożliwienie ruchu przez cały czas.
 • ułatwianie krążenia i w konsekwencji dostarczanie składników odżywczych.
 • zapewnienie wsparcia i stabilizacji stawów i mięśni, nie wpływając na zakres ruchu.

Inne korzyści płynące z wykorzystania taśm rehabilitacyjnych to:

 • – łatwe w użyciu (jeśli założymy taśmę raz, za kolejnym razem nie będziemy mieli już z tym trudności);
 • niski koszt oklejania;
 • taśmy rehabilitacyjne mogą być stosowane u pacjentów w każdym wieku;
 • są bardzo praktyczne w leczeniu, ponieważ pomagają wyleczyć do końca nie tylko urazy sportowe, ale także bardziej powszechne dolegliwości, takie jak bóle pleców, bóle barku, bóle stawów, leczenie blizn, obrzęki i inne;
 • taśmy są nowoczesne i bardzo dobrze wyglądają. Będąc „oklejonym” na basenie, na siłowni czy w innym publicznym miejscu nie mamy się czego wstydzić. 

Taśmy do ćwiczeń

Podobne taśmy mogą być stosowane również do rozciągania i innych ćwiczeń gimnastycznych. Jak dobrać tę odpowiednią dla siebie? Nie ma właściwej odpowiedzi, ponieważ w gruncie rzeczy rodzaj taśmy zależy od tego, przy jakich ćwiczeniach jej użyjemy. Im taśma jest szersza i grubsza, tym trudniej jest ją naciągnąć. Warto zainwestować więc w więcej niż jedną taśmę treningową o różnych właściwościach, co pozwoli nam na swobodę w doborze ćwiczeń z taśmą.