Detoks alkoholowy inaczej odtrucie alkoholowe to jedna z metod leczenia Alkoholowego Zespołu Abstynencji. Występuje on u osób, które mają problemy z nadużywaniem alkoholu lub wpadły w ciąg picia po kilkudniowym ograniczeniu spożycia alkoholu.

Detoksykacja ma pomóc w osiągnięciu głównie dwóch celów:

  1. Po pierwsze ma usunąć z organizmu toksyny, które spowodowały zatrucie alkoholem, zmiany metaboliczne, które pojawiły się w ciągu alkoholowym, wyrównać zaburzenia wodno elektrolitowe, poziom sodu, magnezu i potasu a także jonów. Detoks alkoholowy ma za zadanie złagodzić psychiczne i somatyczne objawy abstynencji. Wyleczyć schorzenia, które są wywołane przez alkoholizm i towarzyszące mu objawy. Ma zapobiec i złagodzić powikłania związane z alkoholizmem, które często występują w postaci padaczki alkoholowej lub majaczenia alkoholowego.
  2. Po drugie ma na celu dać choremu motywację do rozpoczęcia leczenia bądź kontynuacji swojej terapii odwykowej.

W większości przypadków Alkoholowy Zespół Abstynencji ma bardzo łagodny przebieg i leczenie za pomocą substancji farmakologicznych nie jest konieczne. W takim przypadku wystarczy, że osoba chora będzie przestrzegała wytycznych lekarza, trzymała się diety i przede wszystkim zachowa trzeźwość. Jeżeli Zespół Abstynencji ma większe nasilenie konieczne jest użycie produktów farmakologicznych. Przebieg leczenia może mieć miejsce w warunkach ambulatoryjnych. Kiedy jednak objawy abstynencji są bardzo silne i występują zdrowotne powikłania, chory koniecznie musi odbyć leczenie w specjalistycznej placówce, na przykład w szpitalu.

Detoks rozpoczyna się od dokładnego zbadania pacjenta. Należy sprawdzić jego stan ogólny, sprawność układu oddechowego i serco-naczyniowego. Analiza stanu psychicznego również jest bardzo ważna. Należy przeprowadzić serię testów, które wykażą czy pacjent kontaktuje, jest świadomy tego co się dzieje, czy ma stany depresyjne i lękowe oraz wiele innych objawów. Sprawdź placówkę leczenia alkoholizmu w Rzeszowie.

Odtrucie alkoholowe to tylko wstęp do tego aby pacjent mógł kontynuować walkę ze swoim nałogiem. Terapia alkoholowa indywidualna lub grupowa to jeden ze skuteczniejszych sposobów na wygraną z alkoholizmem.

Po odbyciu detoksykacji, pacjenci są zazwyczaj bardzo zmotywowani do podjęcia działań. Dlatego też zaraz po jej odbyciu się, są oni poddawani opiece fachowców z dziedziny walki z uzależnieniami. Wsparcie rodziny i bliskich osób również ma kluczowe znaczenie.

Alkoholizm to koszmarna choroba, która może dotknąć każdego z nas. Warto więc wspomóc osobę chorą i nie negować jej problemów. Podczas takiej terapii, każdy uzależniony jest zachęcany do tego aby zachować swoją trzeźwość jak najdłużej, a najlepiej aby przeszedł na całkowitą abstynencję. W walce z chorobą alkoholową duże znaczenie mają psychoedukacja i psychoterapia. Odbywające się na terapiach rozmowy mają duży wpływ na poprawę stanu psychicznego i fizycznego chorego. Każdy stosowana na terapii metoda zbliża uzależnionego od alkoholu do odzyskania kontroli nad swoim życiem i normalnego funkcjonowania.

Więcej o detoksie przeczytasz na: detoks.bydgoszcz.pl