Endoproteza stawu biodrowego pozwala wrócić do sprawności, w sytuacji, gdy z powodu choroby lub urazu naturalna struktura jest na tyle uszkodzona, że nie może prawidłowo pełnić swojej funkcji.

Po operacji następuje bardzo ważny czas rehabilitacji, która jest kluczowym dopełnieniem zabiegu. Ile trwa ten okres i dlaczego jest tak potrzebny?

Kiedy i u kogo trzeba wykonać operację wymiany stawu biodrowego?

Zwyrodnienie stawu biodrowego to choroba, która dotyczy coraz większej ilości ludzi. W tej grupie nie znajdują się tylko seniorzy, ale i osoby młodsze. W sytuacji, gdy staw odmawia posłuszeństwa, należy poddać  operacji wszczepienia jej sztucznego odpowiednika, czyli endoprotezy.

Większość zwyrodnień stawu ma swoje źródło w wadach rozwojowych bioder. Pierwszym i najważniejszym objawem choroby jest  ból w biodrze i pachwinie. Początkowo jest wyczuwalny wstawania lub chodzenia. Po czasie niedogodność zaczyna również doskwierać podczas odpoczynku czy snu.

Zastosowanie endoprotezy jest konieczne w przypadku m.in. zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych, rozwiniętego reumatoidalnego zapalenia stawów, a także po poważnych urazach, takich jak np. złamanie kości udowej, gdy pojawiają się trudne w leczeniu powikłania. Wymiana stawu biodrowego pozwoli na przywrócenie mu sprawności, a przede wszystkim ukojenie bólu, który generował uszkodzony staw.

Zabieg wstawienia sztucznego stawu biodrowego to poważna ingerencja chirurgiczna i niebezpieczna operacja. W związku z tym niezbędna jest prawidłowa rehabilitacja, która umożliwi powrót do zdrowia i sprawności. Plan leczenia jest ustalany indywidualnie dla każdego pacjenta. W głównej mierze zależy od przyczyny operacji, a także ogólnej sprawności chorego. Osobom po operacji zwykle poleca się dwa typy ćwiczeń – izometryczne, służące wzmocnieniu mięśni, oraz oporowe, zapobiegające ich zanikom i zwiększające wytrzymałość.

Kabina do rehabilitacji — szybki i przyjemny powrót do zdrowia

Wykorzystanie kabiny do rehabilitacji to świetny sposób na skuteczne leczenie i relaks. Takie rozwiązanie jest znacznie przyjemniejsze i skuteczniejsze, aniżeli inne metody terapii. Dodatkowo kąpiele parowe pozwalają dbać również o inne aspekty ludzkiego ciała, jak np. poprawa jakości cery i skóry, czy możliwość spalenia nawet do 600 kcal podczas jednego zabiegu. Do najciekawszych metod leczenia za pomocą kabiny do rehabilitacji należą:

Ozonoterapia

Kabiny do rehabilitacji to w ostatnim czasie bardzo modne i skuteczne rozwiązanie gwarantujące powrót do zdrowia.  Te urządzenia wykorzystywane są w celu wspomagania leczenia rutynowego lub w przypadkach, gdy konwencjonalne metody terapii nie przynoszą oczekiwanych efektów. Ich lekarskie właściwości biorą się z użycia ozonu.

Ten gaz ma działanie przeciwdrobnoustrojoweprzyspiesza proces gojenia ran, odleżyn, owrzodzeń infekcji grzybicznych, wirusowych, bakteryjnych i innych.  Wysoka aktywność chemiczna i właściwości utleniające ozonu poprawiają metabolizm komórkowy, dostarczania tlenu do tkanek, a tym samym przyspieszenie i ułatwienie komórkowych procesów odnowy.

Hydroterapia

Kolejną formą leczenia, która zapewnia kabina do rehabilitacji, jest hydroterapia. Polega ona na kąpieli parowej, która działa kojąco, poprawiając funkcjonowanie układu krążenia, nastrój i samopoczucie.  Znacznie polepsza także ukrwienie i unaczynienie skóry. Ten typ rehabilitacji jest stworzony dla osób  z problemami narządów ruchu, układami krążenia, chorym na nadciśnienie, a także cierpiących z powodu bezsenności i stresu. Taka forma leczenia dobrze sprawdzi się także w przypadku:

  • przewlekłego zapalenia wielostawowego,
  • bólów reumatycznych,
  • zwyrodnienia stawowego,
  • choroby Bechterewa,
  • bólu mięśniowego,
  • zapalenia stawu kulszowego,
  • zapalenia przydatków,
  • porażenia dziecięcego,
  • porażenia wielonerwowego,
  • zapalenia gruczołu krokowego.

Termoterapia

Zamysł tej formy rehabilitacji opiera się na wykorzystaniu wyższej temperatury, niż ta fizjologiczna ciała człowieka. Termoterapia wykorzystuje do leczenia wybraną i ustawioną stosownie do wskazań medycznych temperaturę zabiegu. Jego odpowiednie przeprowadzenie niesie za sobą ogrom korzyści takich jak:

  • poprawa krążenia,
  • zwiększenie ruchomości w stawach,
  • poprawa elastyczności,
  • intensyfikacja procesu przemiany materii,
  • wyciszenie i relaks organizmu,
  • rany szybciej goją oraz następuje pobudzenie właściwości antybakteryjnych i przeciwwirusowych ustroju.

Rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego to długi, ale konieczny proces. Istnieją specjalne ćwiczenia i nawyki, aby poprawić swoją formą. Równie skutecznym rozwiązaniem, które dodatkowo ciągnie za sobą inne korzyści zdrowotne, jest wykorzystanie kabiny do rehabilitacji.