Każdy kto miał doświadczenie bardzo bolącego zęba wie doskonale, że to jeden z najgorszych bóli, jaki człowiek może doświadczyć. Jedyną osobą, która może w takim wypadku zainterweniować i uśmierzyć tę przenikającą boleść jest oczywiście dentysta. To właśnie stomatolog tak wiele razy i tak niezliczoną liczbę osób ratował z tak okropnej opresji. Mimo wszystko ludzie zamiast wysławiać ten zawód wszem wobec, raczej odczuwają paniczny lęk na samą myśl o wizycie u stomatologa.

Skąd ten strach?

Dlaczego? Jest to całkowicie nieracjonalne, a jednak tak jest. Są nawet osoby, które chociażby umierały z bólu do dentysty iść nie chcą. Z jakiegoś powodu wolą, aby je bolało, aniżeli stomatolog miałby temu bólowi zaradzać. Jest to rzecz całkowicie zadziwiająca i raczej nie do zgłębienia. Najgorsze jednak w tym wszystkim jest to, że dorośli zarażają tym strachem następne pokolenia. Dzieci przecież są niczego nieświadome idąc pierwszy raz do dentysty. Mogłyby niczego się nie bać, nie mieć żadnych obaw, ale niestety rodzice zadbają o to, by stworzyć odpowiednią atmosferę przed wejściem do gabinetu stomatologicznego. Poza tym już od samego patrzenia na przerażonego rodzica dziecko może wywnioskować, że dentysta to lekarz, którego trzeba się bać, ponieważ najwyraźniej robi straszną krzywdę, skoro nawet dorośli się go boją.

Dzieci u dentysty

stomatolog WrocławA można by było dziecku tego stresu oszczędzić starając się do tego podejść zupełnie inaczej. Można przecież umówić się z zaprzyjaźnionym stomatologiem, aby pokazał takiemu młodemu człowiekowi gabinet, wytłumaczył co do czego służy i na czym polega jego zawód. Dzięki takiej zapoznawczej wizycie w gabinecie dentystycznym, dziecko na pewno będzie odczuwało mniejszy lęk (albo będzie go całkowicie pozbawionym) przed wizytą właściwą. Dałoby się tak to wszystko poprowadzić? Oczywiście, że tak, ale nie każda osoba jest w stanie zdobyć się na tego typu gest, bo blednie już na samo słowo „stomatolog Wrocław„, a przed wejściem do gabinetu robi jej się słabo. Jeśli zatem komuś zależałoby na tym, aby następne pokolenia nie obawiały się wizyt u dentysty, należałoby wpierw zająć się edukacją i leczeniem z fobii stomatologicznej ludzi dorosłych. Bez tego opinia o przerażających zabiegach dentystycznych będzie towarzyszyć ludziom do skończenia świata.

A kto wie, czy nawet nie dłużej. Czy jest szansa, że kiedykolwiek to się jednak zmieni? Nie wiadomo, dlatego na ten moment lekarze stomatolodzy muszą pogodzić się z tym, że pacjenci rzadko kiedy będą cieszyć się na ich widok. Zostawiając na moment problem bólu trzeba wspomnieć, że są również osoby, które samego borowania czy wyrwania zęba się nie obawiają.

Przestrach czują jedynie na samą myśl o tym, ile pieniędzy przyjdzie im pozostawić w gabinecie dentystycznym. Lęk ten jest w pełni uzasadniony, ponieważ leczenie zębów naprawdę dużo kosztuje, bywa nawet, że leczenie jednego zęba jest wydatkiem w granicach tysiąca złotych. Nie każdego stać na wydanie aż tylu pieniędzy, a przecież bez dentysty, to całkowicie oczywiste, obejść się nie da. Państwo niestety też nie jest zbyt łaskawe i niewiele rzeczy refunduje. Biedniejszej części społeczeństwa nie pozostaje nic innego, jak liczyć na dobroć dentystów, którzy będą w stanie maksymalnie zniżyć cenę.