Na piękny uśmiech każdego z nas nie składa się wyłącznie pełne uzębienie. Jest to w zasadzie niezbędne minimum. By nasze zęby były w dobrej kondycji i prezentowały się estetycznie, warto zadbać również o ich systematyczne oczyszczanie. W końcu osadzający się na nich osad, nie tylko wygląda bardzo niekorzystnie – prowadzi także do wielu nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych!

Jak powstaje kamień nazębny?

Kamień nazębny widoczny, jako osad o dość ciemnym zabarwieniu, który powstaje głównie ze zwapniałej warstwy płytki nazębnej. Składają się na niego zarówno bakterie, jak i węglowodany, które de facto są główną przyczyną próchnicy i różnego rodzaju chorób dziąseł.

Z racji tego, że kamień nazębny gromadzi się w trudno dostępnych miejscach, szczelinach między zębowych i w okolicach szyjek zębowych bardzo ciężko dotrzeć do niego zwykłą szczoteczką. Powoduje to jego długotrwałe gromadzenie się i stopniowe obniżanie oraz odsłanianie szyjek zębowych. To w dalszej kolejności w razie zaniedbania problemu prowadzi z kolei do rozchwiania zębów, a nawet ich późniejszego wypadania, a więc paradontozy.

Na czym polega czyszczenie kamienia nazębnego?

Czyszczenie kamienia nazębnego, a więc inaczej skaling podzielić możemy na ten naddziąsłowy i pod dziąsłowy.

Pierwszy z nich ma na celu oczyszczenie koron zębów. Zazwyczaj wykonuje się go za pomocą ultradźwięków, końcówkę skalera przykładając do miejsc w których pojawiły się złogi. Woda wraz z ultradźwiękami powoduje w takim przypadku odrywanie się części kamienia od trzonu zęba i wypłukanie jamy ustnej. Na koniec dentysta poleruje jeszcze zęby. Wszystko po to, by ich powierzchnia stała się gładka i zabezpieczona na wypadek możliwości powtórnego pojawienia się osadu.

Skaling poddziąsłowy, to z kolei zabieg działający na kamień zalegający w kieszonce dziąsłowej, a więc poniżej linii naszych dziąseł. Jego również przeprowadza się za pomocą skalerów ultradźwiękowych, po fakcie dopełniając czynność polerowaniem. Ten rodzaj oczyszczania zębów powoduje jedynie niewielką ingerencję w tkanki zęba, dlatego uważany jest za jak najbardziej bezpieczny.

Metody usuwania kamienia nazębnego

Kamień nazębny usunąć  możemy na wiele sposobów. Pierwszym z nich jest ten tradycyjny, choć używany w dość wyjątkowych sytuacjach. W jego trakcie używane są narzędzia takie, jak na przykład motyczki, dłutka, pilniczki czy sierpy. Jest to więc praca bardzo czasochłonna, dość niedokładna i bolesna dla pacjenta. Drugim sposobem jest sposób mechaniczny. Tutaj wiertła takie, jak frez powodują skruszanie i odłamywanie się kawałków kamienia. Z kolei metoda dźwiękowa, to usuwanie złogów za pomocą fal dźwiękowych. Laserowa zaś, służy czyszczeniu przy użyciu lasera. Przedostatnia – chemiczna, bazuje na roztworze perhydrolu.  Rozpuszcza on kamień, a następnie wypłukuje go pod ciśnieniem wody.

stomatolog

Skaling ultradźwiękowy

Ostatnią, najpopularniejszą i najbardziej efektowną metodą usuwania kamienia nazębnego jest skaling ultradźwiękowy. W jego trakcie złogi usuwane są dzięki falom ultradźwiękowym. Wykwalifikowany w profilaktyce i stomatologii zachowawczej, krakowski gabinet stomatologiczny Dental4You – zadbajousmiech.org, gdzie oprócz usuwania kamienia, możemy wykonać również piaskowanie, lakierowanie czy lakowanie zębów, podkreśla że zabieg wykonywany powinien być przynajmniej raz na pół roku.

Dzięki takiej systematyczności uniemożliwiamy narastaniu kamienia, który w zbyt dużych ilościach prowadzi do schorzeń typu paradontoza. Powinni pamiętać o tym szczególnie ci pacjenci, którzy nałogowo palą papierosy. Regularne kontrole stanu płytki nazębnej, to w ich przypadku absolutna podstawa.