Na piękny uśmiech każdego z nas nie składa się wyłącznie pełne uzębienie. Jest to w zasadzie niezbędne minimum. By nasze zęby były w dobrej kondycji i prezentowały się estetycznie, warto zadbać również o ich systematyczne oczyszczanie. W końcu osadzający się na nich osad, nie tylko wygląda bardzo niekorzystnie – prowadzi także do wielu nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych!

Jak powstaje kamień nazębny?

Kamień nazębny widoczny, jako osad o dość ciemnym zabarwieniu, który powstaje głównie ze zwapniałej warstwy płytki nazębnej. Składają się na niego zarówno bakterie, jak i węglowodany, które de facto są główną przyczyną próchnicy i różnego rodzaju chorób dziąseł.

Z racji tego, że kamień nazębny gromadzi się w trudno dostępnych miejscach, szczelinach między zębowych i w okolicach szyjek zębowych bardzo ciężko dotrzeć do niego zwykłą szczoteczką. Powoduje to jego długotrwałe gromadzenie się i stopniowe obniżanie oraz odsłanianie szyjek zębowych. To w dalszej kolejności w razie zaniedbania problemu prowadzi z kolei do rozchwiania zębów, a nawet ich późniejszego wypadania, a więc paradontozy.

Na czym polega czyszczenie kamienia nazębnego?

Czyszczenie kamienia nazębnego, a więc inaczej skaling podzielić możemy na ten naddziąsłowy i pod dziąsłowy.

Pierwszy z nich ma na celu oczyszczenie koron zębów. Zazwyczaj wykonuje się go za pomocą ultradźwięków, końcówkę skalera przykładając do miejsc w których pojawiły się złogi. Woda wraz z ultradźwiękami powoduje w takim przypadku odrywanie się części kamienia od trzonu zęba i wypłukanie jamy ustnej. Na koniec dentysta poleruje jeszcze zęby. Wszystko po to, by ich powierzchnia stała się gładka i zabezpieczona na wypadek możliwości powtórnego pojawienia się osadu. Skaling poddziąsłowy, to z kolei zabieg działający na kamień zalegający w kieszonce dziąsłowej, a więc poniżej linii naszych dziąseł. Jego również przeprowadza się za pomocą skalerów ultradźwiękowych, po fakcie dopełniając czynność polerowaniem. Ten rodzaj oczyszczania zębów powoduje jedynie niewielką ingerencję w tkanki zęba, dlatego uważany jest za jak najbardziej bezpieczny.

Metody usuwania kamienia nazębnego

Kamień nazębny usunąć  możemy na wiele sposobów. Pierwszym z nich jest ten tradycyjny, choć używany w dość wyjątkowych sytuacjach. W jego trakcie używane są narzędzia takie, jak na przykład motyczki, dłutka, pilniczki czy sierpy. Jest to więc praca bardzo czasochłonna, dość niedokładna i bolesna dla pacjenta. Drugim sposobem jest sposób mechaniczny. Tutaj wiertła takie, jak frez powodują skruszanie i odłamywanie się kawałków kamienia. Z kolei metoda dźwiękowa, to usuwanie złogów za pomocą fal dźwiękowych. Laserowa zaś, służy czyszczeniu przy użyciu lasera. Przedostatnia – chemiczna, bazuje na roztworze perhydrolu.  Rozpuszcza on kamień, a następnie wypłukuje go pod ciśnieniem wody.

stomatolog

Skaling ultradźwiękowy

Ostatnią, najpopularniejszą i najbardziej efektowną metodą usuwania kamienia nazębnego jest skaling ultradźwiękowy. W jego trakcie złogi usuwane są dzięki falom ultradźwiękowym. Wykwalifikowany w profilaktyce i stomatologii zachowawczej, gdański gabinet stomatologiczny Perfect Smile Clinic Garnizon gdzie oprócz usuwania kamienia, możemy wykonać również piaskowanie, lakierowanie czy lakowanie zębów, podkreśla że zabieg wykonywany powinien być przynajmniej raz na pół roku.

Dzięki takiej systematyczności uniemożliwiamy narastaniu kamienia, który w zbyt dużych ilościach prowadzi do schorzeń typu paradontoza. Powinni pamiętać o tym szczególnie ci pacjenci, którzy nałogowo palą papierosy. Regularne kontrole stanu płytki nazębnej, to w ich przypadku absolutna podstawa.